RİZE ZİL KALESİ VE KEMER KÖPRÜSÜ


 Rize’de en eskisi köprüsü1890’lı yıllarda yapılan tarihi kemer köprü, doğanın neden olduğu tüm olumsuzluklara rağmen ayakta kalmayı başarırken, 100 yaşın üzerindeki bu köprünün halen ayakta kalması geçmişte sivil mimarideki kaliteyi gözler önüne seriyor.

 

Bölgenin en dikkat çeken eserlerinden birisidir. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi'nin batı yamaçları üzerinde kurulmuş olup. Kale  denizden 750 metre dere yatağından yaklaşık 100 metre yüksekliktedir. Kaleyle dere arasında gizli bir geçit 'in olduğu ve zamanla kapandığı söylenmektedir.

Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelir. Kale doğal bir kaya kütlesi üzerine kurulmuştur. Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılmaktadır. Kuzeydeki kapının söğe taşları sökülmüş olup. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılabilir. Buradan ikinci bir kapı yardımıyla kale içerisine girilir. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunmaktadır. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. İçerisinde ince bir bölüntü duvarı ve dolgu toprak bulunur. Duvarlar üzerinde doğu (vadi, manzarası) yönünde kemerli pencereler, diğer taraflarda mazgal delikleri bulunur. Kulenin üstünün dendanlı bir teras şeklinde olduğu görülür. Duvarlar içerisinde dikey uzanan boru yuvaları belki de geçmişte kapanmış sarnıçlara su akıtıyordu.


Kalenin kesin yapılış tarihini belirtecek veriler bulunmamaktadır, 14-15 yüzyıllara tarihlendirilmektedir. Bölgenin ilk çağları gibi orta çağ tarihi de karanlık olduğu söylenir. Hemşin yöresinin İlhanlı, Karakoyunlu, Akkoyunlu zamanlarında tam olarak mı kısmen mi fethedildiğini bilemiyoruz. Varoş Kale, Zil Kale, Cihar Kale ve Pazar Kız Kaleleri hem yörenin, hem de Bayburt'a ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyorlardı. Osmanlıların bölgeyi fethinden sonra kale kullanılmaya devam etmiştir. Kalede bulunan iki el topu Trabzon Müzesindedir.

 
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar