PRATİK BİLGİLER
mikrodalga-firin
MİKRODALGA FIRINDA NELER YAPABİLİRSİNİZ


Mikrodalga fırınlar sadece hızlı ısıtmak için değil birçok fonksiyonu için de kullanılıyor. Bu fonksiyonları sizler için derledik. İçlerinde yiyecekler için tarifler ve temizlik için öneriler de var.
Yumurtalı içecek
 1. Yumurtaları az miktar süt ve peyniri içine koyduğunuz kupanın içine kırın. Karışıma tuz ve biber atarak karıştırın. Fırınınıza koyun ve fırınınızı yarım süre kadar çalıştırın. Yumurta karışımınız hazır.
Patates dilimleri
 1. Patatesinizi sekiz dilime ayırın. Bir tabağa tek kat olarak sekizini de yerleştirin. Tabağı fırına yerleştirin ve ısı derecesini her üç dakikada bir azaltarak patatesleriniz çıtır hale gelene kadar pişirin.
Sarımsaklar kendiliğinden soyulsun
 1. Bir baş sarımsağı fırına uygun bir tabakla mikrodalga fırınınıza koyun ve bir süre çalıştırdıktan sonra kabuklarını kolaylıkla soyun.
Sebzeleriniz için
 1. Yıkanmış, kurutulmuş ve sapından ayrılmış bitkilerinizi bir kağıt tabakla ya da havluyla fırınınıza koyun ve her otuz saniyede bir bitkileri çevirerek sebzenizin miktarına göre iki ya da dört dakika pişirin. Bitkileriniz tamamen kuru olarak tüketilmeye hazır.
Narenciyeden daha çok su çıkarın
 1. Portakalınızı ya da limonunuzu miktarlarına göre on-otuz saniye boyunca fırınınızda pişirin narenciyenizden daha çok su çıkarın.
Soğanlar sizi ağlatmasın
 1. Soğanlarınızın uçlarını kesin ve otuz saniye boyunca fırınınızda tutun ve çıkarıp gözleriniz yanmadan rahatça doğrayın.
Kahverengi şekerinizi kendiniz yapın
 1. Nemlendirilmiş kağıt havluyu ve şeker paketinize yerleştirin ve paketi sıkıca kapatın. Paketi mikrodalganıza koyup otuz saniye beklediğinizde kahverengi yumuşak şekeriniz hazır.
Domatesler şeftaliler
 1. Domateslerinizi ya da şeftalinizi fırına koyun iki dakika çalıştırın. Çıkardığınızda her ikisinin de kabuklarının kolayca çözüleceğini göreceksiniz.
Fasulyeler ve mercimekler suda beklemesin.
 1. Fasulye ya da mercimek tanelerini bir çay kaşığı karbonat attığınız suya koyun ve otuz-kırk dakika fırınınızda ısıtın. Bir gün öncesinden ıslatmaksızın fasulyeli ve mercimekli yemekler yapabilirsiniz artık.
Ekmekleri tazeleyin
 1. Bayatlamış ekmelerinizi nemlendirilmiş havlu kağıda sarın ve fırına yerleştirin, tazeleninceye kadar ısıtın. Bu yaklaşık on saniyelik bir süredir.

 1. FIRININIZI TEMİZLEMEK İÇİN
Bir kase dolusu suya iki limon sıkın ve bu kaseyi fırına koyun. Beş dakika çalıştırın ve sonra kabı çıkarıp hemen fırının içini bezle aşağı doğru silin.
 1. ZARFLARDAN PULLARINIZI ÇIKARMAK İÇİN
Zarfın üzerindeki pullara iki damla su damlatın. Yirmi saniye kadar fırında ısıtın ve sonra çıkarıp pulunuzu zarfınızdan kolayca çıkarın.
 1. TABAKLARIN MİKRODALGA FIRIN GÜVENLİĞİNİ TEST EDİN
Mikro dalga güvenlikli bir kupaya soğuk su doldurun.
Bu kupayı test etmek istediğiniz kasenin içine koyun.
Kupadaki su ısınır ve test ettiğiniz kap soğursa bu kase mikrodalga fırınlar için güvenli demektir.
Test ettiğiniz kase ısınırsa güvenli değil demektir.
 1. SAKSI TOPRAKLARINI STERİLİZE EDİN
Bir kaseye 400 gr toprak koyun, kaseyi fırına yerleştirin. Bir buçuk dakika boyunca ya da fırın buğulanıncaya kadar fırını çalıştırın ve sonra kapatın. Toprağınız artık temiz.
 1. SÜNGERLERİNİZİ BAKTERİLERDEN TEMİZLEYİN
Süngeri suya batırın, sıkın ve fırınınızın içine koyun. İki dakika çalıştırın ve süngerinizdeki bakterilerin yüzde 99’unu temizleyin.
 1.   EKMEK TAHTASINI TEMİZLEYİN
Tahtaya limonunuzun kesik yüzünü bir süre sürün. Daha sonra tahtayı fırına koyun ve bir dakika çalıştırın. Tahtanız artık tertemiz.
Ayrıca;
Anne sütünü, brokoliyi, donmuş durumdaki meyvelerinizi, donmuş durumdaki etleri ve plastik eklemeleri süsleri olan tabakları mikrodalga fırınlarınızdan kesinlikle uzak tutun.
 Not: hayat kolay sitesinden alıntıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar