PRATİK BİLGİLER 

Salatalara sıktığımız limonun yarısını kullandıktan sonra kalan yarısını ve kabuğunu saklayabiliriz
Narenciye ürünleri her yeriyle kullanılabilir  suları ve kabukları da dondurularak saklayabilir ve istediğiniz zaman çıkarıp kullanabilirsiniz. Limon da bunlardan biridir. Örneğin kestiğiniz limonun diğer yarısını hemen kullanmayacaksanız sıkıp suyunu, rendeleyip kabuklarını daha sonra kullanabilirsiniz. Peki nasıl mı saklayacaksınız?

Narenciye kabuğu rendesi dondurmak için : Narenciye kabuğu rendesini saklamanın en kolay ve sağlıklı yolu, açılır kapanır plastik torbanın içinde saklamaktır. Önce bir narenciyeyi kabuğunu rendeleyin ve kaşıkla ölçün. Böylece rendelediğiniz narenciyenin ölçüsünü bileceksiniz. Kullanmak istediğiniz tarifteki ölçü oranında kullanabilirsiniz.
Bir narenciye kabuğunu rendeledikten sonra torbaya koyarken kararmasını önlemek için içine de suyundan bir miktar koyun. Kullanmak istediğinizde donmuş halde iken içinden alın ve kalan bölümün erimesine izin vermeden yeniden dondurucuya koyun.
Limonun suyunu sıkıp buz kalıplarına koyabilirsiniz.Salataya kullanmadan 10 dakika önce çıkarıp salatanın üzerine bıraktığında eriyor eğer aceleniz varsa bıçakla donmuş limon suyunu doğrayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar